Czy można wziąć kredyt z poręczycielem?

Często z powodu losowej sytuacji jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia zobowiązania finansowego – kredytu lub pożyczki. Nie zawsze ze względu chociażby na swoją zdolność kredytową mamy możliwość uzyskać kwotę, jaka byłaby dla nas satysfakcjonująca. Są sposoby na to, aby szybko ją podnieść. Jednym z nich i chyba najczęściej praktykowanym jest skorzystanie z pomocy poręczyciela. Kim może być poręczyciel i jakie ma obowiązki a także co tak naprawdę musimy o tym wiedzieć?

Kto może zostać poręczycielem?

Poręczycielem może zostać tak naprawdę każda osoba pracująca, pełnoletnia, która ma zdolność kredytową, wymaganą przed daną instytucję finansową. Osoba ta podczas wnioskowania o kredyt zostaje także sprawdzona w różnych bazach, takich jak między innymi Biuro Informacji Kredytowej czy w Krajowym Rejestrze Dłużników. Musi spełniać takie same kryteria, jak gdyby sama ubiegała się o kredyt. Osoba, która z perspektywy banku będzie w stanie spłacić zobowiązanie, w przypadku gdy główny kredytobiorca przestanie płacić. Poręczyciel jest dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. To dzięki niemu kredyt wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem. Z informacji tych wynika wprost, że poręczyciel musi być sprawdzony tak samo jak kredytobiorca, jakie ma więc obowiązki wobec zadłużenia?

Jakie obowiązki ma poręczyciel kredytowy?

Samo poręczenie wierzytelności jest uregulowanie prawne. Wszelkie zapisy związane z poręczeniami znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Dokumentem, który opisuje dokładnie obowiązki żyranta jest umowa, jaka jest spisywana z bankiem. W przypadku niespłacania zobowiązania przez kredytobiorcę, będzie zmuszony zrobić to poręczyciel. W przypadku, gdy poręczyciel nie będzie płacił komornik może zająć pensję lub majątek, w celu uregulowania należności. Dlatego tak ważne jest to, czy ufamy osobie, której chcemy podżyrować kredyt. Kolega z pracy czy znajomy, którego nie znamy zbyt dobrze może liczyć na naszą naiwność w tej sprawie. Warto pamiętać także o tym, że poręczenie kredytowe jakiego udzielimy będzie widoczne w Biurze Informacji Kredytowej i przez ten fakt nasza zdolność kredytowa będzie znacznie obniżona. Jeśli w przyszłości planujemy sami zaciągnięcie kredytu warto przemyśleć kwestię podżyrowania.

Czy poręczyciel może odpowiadać jedynie za część długu?

Są czasem takie sytuację, że aby osoba mogła samodzielnie zaciągnąć zobowiązanie brakuje niewiele. Ma zdolność np. na 20 000 zł kredytu gotówkowego, a chciałaby otrzymać 25 000 zł. W takich przypadkach żyrant może postawić warunek, że będzie poręczał jedynie 5 000 zł. Czyli ta kwotę, na którą kredytobiorca normalnie nie miałaby już zdolności. Można także za jeden z warunków podać, że poręczamy daną kwotę, bez odsetek i żadnych dodatkowych opłat. Ważne jest także szczegółowe zapoznanie się z umową kredytową. Bank powinien poinformować niezwłocznie o całkowitej spłacie zobowiązania. W umowie powinna być także zawarta informacja o tym, że zanim poręczyciel ma obowiązek spłacać zobowiązanie powinny zostać wykorzystane wszystkie inne możliwości ściągnięcia zobowiązania od kredytobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *