Doradca kredytowy – czym kierować się podczas jego wyboru ?

W Polsce wiele osób nazywa siebie doradcami kredytowymi. W praktyce są to jednak przeważnie sprzedawcy kredytów, pożyczek albo pośrednicy. W naszym kraju nie istnieją przepisy, według których konieczne byłoby jakiekolwiek wykształcenie, albo doświadczenie, aby rozpocząć tego rodzaju działalność. Zatem wybranie odpowiedniego doradcy kredytowego czasami może być trudne, ponieważ możemy trafić na oszusta, który nie będzie chciał nam pomóc, ale wyłącznie zarobić. Czym kierować się poszukując odpowiedniego doradcy kredytowego ?

Weź kogoś z polecenia

Jeżeli któryś z Twoich znajomych już załatwiał kredyt, to na pewno będzie mógł polecić kogoś, kto dobrze go obsłużył. Lepiej skorzystać z takiej opcji, aniżeli natrafić na oszusta.

Sprawdź opinie w sieci

Jeżeli doradca kredytowy, z którym chcesz nawiązać współpracę nie jest osobą z polecenia, sprawdź opinie na jego temat w internecie. Wielu z pośród doradców chwali się tematami, ich klienci zostawiają im opinie na forach, czy na portalach społecznościowych. Obecnie skorzystanie z sieci i sprawdzenie opinii to jedna z lepszych metod na wybranie właściwego doradcy kredytowego.

Warto nawiązać rozmowę

Dobrym posunięciem przed wyborem doradcy kredytowego będzie przeprowadzenie z nim wstępnej rozmowy przez telefon. Można wtedy wyczuć, czy doradca myśli w podobny sposób co my, a bez tego niestety ciężko nam będzie się z nim dogadać.

Szczerość ma ogromne znaczenie

Dobrze będzie, jeśli doradca przedstawi nam całą sytuację jasno już na początku. Jeżeli mamy słaby scoringu, za mały dochód, czy też po prostu nie ma dla nas dobrej oferty, nie ma sensu żeby nawijał nam makaron na uszy. Lepiej unikać ofert typu ,,kredyty dla wszystkich”.

Ogólna wiedza o branży

Nasz doradca musi posiadać wiedzę o swoich produktach, ale także o tym co jest obecnie na rynku, czy o finansach osobistych. Wszystkie te kwestie będą miały znaczenie podczas doboru oferty, albo przygotowaniu nas do składania wniosku o kredyt.

Jasne zasady

Na początku powinniśmy wiedzieć, czy za daną usługę będziemy musieli zapłacić i jaki będzie jej ewentualny koszt. Powinniśmy wiedzieć również w jaki sposób dany doradca działa, jak będzie wyglądało procesowanie wniosku i obieg dokumentów.

Bezpieczeństwo danych

Nasz doradca nie powinien bez naszej wiedzy rozsyłać wniosków do banków i dopiero po pewnym czasie nas o tym informować. Takie rzeczy należy ustalać razem.

Zapytania i BIK

Doradca powinien się orientować, gdzie warto wysłać wniosek, a gdzie niekoniecznie. Zapytania psują naszą sytuację, zatem powinny zostać ograniczone. Nie może dojść do sytuacji, kiedy doradca mówi nam, że sprawdzi gdzie możemy otrzymać kredyt, a później wysyła wnioski do każdego z nadzieją, że odniesie sukces.

Jeśli nam nie pomaga, to niech chociaż podpowie, doradzi

Jeśli doradca kredytowy nie może nam pomóc w naszej sytuacji w danym momencie, czyli docelowo znaleźć bank który udzieli nam interesującego nas kredytu, niech chociaż doradzi co powinniśmy zrobić, aby w przyszłości nasza sytuacja się poprawiła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *