Dywersyfikacja inwestycji – podziel swój kapitał!

Dywersyfikacja inwestycji to jedno z podstawowych praw bezpiecznego i mądrego inwestowania. Wiele osób chcących pomnożyć swój majątek nie dywersyfikuje swojego budżetu, inwestując całość pieniędzy w jedną opcję. Jest to bardzo nierozważne działanie, gdyż obarczone jest ryzykiem utraty wszystkich środków. Podzielenie pieniędzy i otwarcie dwóch czy trzech inwestycji jest dużo bezpieczniejsza i pozwala uniknąć utraty kapitału w razie jakichkolwiek problemów. Czym zatem jest dywersyfikacja? Dlaczego jest tak ważna? Jak dywersyfikować swoje inwestycje? Odpowiedzi, przydatne porady oraz wskazówki prezentujemy poniżej.

Czym jest dywersyfikacja inwestycji?

Dywersyfikacja inwestycji to podzielenie budżetu, który mamy przeznaczony na inwestycje i zrealizowanie kilku odrębnych celów. Dywersyfikacja może obejmować każdą inwestycję z każdej branży, a jej zadaniem jest niedopuszczenie, aby wszystkie środki, którymi dysponujemy, zostały zainwestować w jeden produkt czy biznes. Dywersyfikować budżet możemy zarówno inwestując np. w akcje i kupując kilka obiecujących partii lub np. dzieląc inwestycję na zakup ziemi, sztuki i złota. Poziom dywersyfikacji oraz to czy będzie ona odbywała się w obrębie jednej branży, jest kwestią indywidualną i zależy tylko od danego inwestora.

Dlaczego jest taka ważna?

Dywersyfikacja budżetu, który mamy przeznaczony na inwestycje jest bardzo ważna. Gdy podzielimy budżet i wykonamy za niego dwie lub trzy inwestycje, minimalizujemy ryzyko utraty wszystkich środków. W razie niepowodzenia jednej inwestycji pozostałe dwie pozwolą pokryć straty i wyjść „na 0” Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy działamy na rynku obarczonym ryzykiem np. gramy na giełdzie, inwestujemy w dzieła sztuki czy handlujemy. Dzieląc nasz budżet, minimalizujemy ryzyko utraty środków, niż jak ma to miejsce w przypadku zainwestowania całej sumy w jedno przedsięwzięcie. Dywersyfikacja jest bardzo pomocna również, wtedy gdy nie zależy nam na osiąganiu najwyższych zwrotów inwestycji, a zależy nam przede wszystkim na wysokim poziomie bezpieczeństwa. Dywersyfikacja jest również zabezpieczonym przed bankructwem. Jeśli stracimy tylko część środków, będziemy mogli odbudować firmę lub inwestować dalej odrabiając straty. W przypadku utraty całego kapitału w razie np. nietrafionej inwestycji nie mamy możliwości dalszego zarabiania. Dywersyfikacja jest szczególnie polecana przy inwestycjach wysokiego ryzyka, które dopuszczaj stratę całego kapitału.

Jak dzielić kapitał inwestycyjny?

Dywersyfikować kapitał możemy na różne sposoby. Pierwszy z nich to podzielenie głównej puli na dwie lub trzy części. Możemy również podzielić ją na kilka, a nawet kilkanaście części. Im na więcej części podzielimy budżet, tym zyskujemy większe bezpieczeństwo, ale i rezygnujemy z większych zarobków. To na ile części podzielimy budżet inwestycyjny, zależy tylko od nas lub inwestora, który samodzielnie musi wybrać poziom ryzyka. Dywersyfikacja może również odbywać się poprzez przeznaczenie części środków na inwestycje nieobarczone ryzykiem np. na lokaty bankowe. W takim rozwiązaniu część środków pracuje całkowicie bezpiecznie i generuje mniejszy zysk, a druga część ma możliwość wypracowania dużych sum pieniędzy w bardziej ryzykowny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *