Inwestowanie w złoto – czy nadal się opłaca?

Inwestowanie w złoto nie jest popularnym tematem w mediach. Powszechnie utarło się przekonanie, że to bezpieczna inwestycja. W ostatnich latach jednak spadło zainteresowanie tą formą inwestycji. Przełom nastąpił jednak pod koniec ubiegłego roku, gdy okazało się, że duża część inwestorów z całego świata dostrzega w złocie spory potencjał i uznaje je za jedną z najlepszych inwestycji na rok 2019.* Badanie o charakterze globalnym przeprowadzone przez Legg Mason, firmę specjalizująca się w zarządzaniu aktywami na światowych rynkach. Czy rzeczywiście inwestowanie w złoto się nadal opłaca?

Inwestycja w złoto w 2019 roku

Ówcześnie inwestorzy poszukują możliwie stabilnych form inwestycji z uwagi na rosnące wyceny akcji, zmienność rynku oraz rentowności obligacji. Znawcy tematu uważają, że w okresie zawirowań na rynku złoto okazuje się najlepszym zabezpieczeniem, nawet w momencie gwałtownych wzrostów inflacji. W Polsce temat nie jest nowy, sprzedaż złota stale rośnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że inwestycje w złoty kruszec należy traktować jako lokatę długoterminową. W dodatku przechowywanie złota może być kłopotliwe. Na szczęście inwestowanie w złoto może przybierać różne formy.  Szukasz dodatkowej gotówki na inwestycje, sprawdź oferty pożyczek ratalnych.

Formy inwestycji w złoto

Złoto można zakupić w formie tradycyjnych sztabek lub monet lokacyjnych. W Polsce złoto można zakupić w Mennicy Polskiej, Mennicy Skarbowej, Narodowym Banku Polskim, Mennicy Wrocławskiej i w serwisie e-numizmatyka. Nie należy kupować złota ze źródeł niesprawdzonych. Inwestowanie w złoto fizyczne nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Przez wielu inwestorów ten rodzaj inwestycji postrzegany jest jako zabezpieczenie ekstremalne cechujące się bardzo niską płynnością. Dla lokaty kapitału można zdecydować się również na tzw. monety bulionowe, stanowiące zalegalizowany środek płatniczy wartości nominalnej 50 amerykańskich dolarów. Tego rodzaju monety mają dużą zaletę w postaci możliwości transportu za granicę. Wreszcie kolejnym sposobem na zarabianie na złocie bez potrzeby kupowania sztabek są instrumenty ETF. ETF to fundusz inwestycyjny odwzorowujący dokładnie zmiany ceny wskazanego instrumentu. Cechuje się niskimi opłatami z uwagi na brak aktywnego zarządzania. Rynek instrumentów ETF umożliwia inwestowanie na całym świecie. EFT można szybko zakupić i równie szybko sprzedać. Trzeba tylko wybrać ETF zgodnie z zainteresowaniami.

Zalety i wady inwestowania w złoto

Zalety inwestowania w złoto to między innymi:

  • wysoka ochrona oszczędności – wartość złota nie spadnie na skutek inflacji, której podlegają pieniądze. Mimo tego, że złoto ulega procesom rynkowym, a zatem raz jego cena rośnie, innym razem spada, ale w długofalowym rozrachunku w przewadze przynosi zysk;
  • względna łatwość inwestowania – nie trzeba być biegłym finansistą, zaawansowanym inwestorem, by zarabiać na złocie. Oczywiście nie obejdzie się bez kontrolowania ceny złota w czasie i niezbędna jest podstawowa wiedza oraz wprawa, jednak jest to łatwiejsze niż na przykład obracanie kapitałem na rynkach walutowych;
  • dostępność – złoto (zwłaszcza sztabki i monety) współcześnie może kupić każdy, są dostępne w różnych cenach, wielkościach.

Wady rozpatrywane są najczęściej w kontekście braku szybkiego zwrotu z inwestycji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *