Jak funkcjonuje ranking kredytów gotówkowych i kiedy warto z niego korzystać?

W odróżnieniu od pożyczek krótkoterminowych zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem finansowym wobec banku. Nic więc dziwnego, że potencjalni klienci banków przed ostatecznym wyborem oferty decydują się na narzędzia ułatwiające im podjęcie decyzji warunkującej ich przyszłe życie finansowe. Jednym z elementów pomocniczych przed okresem kredytowania okazuje się być ranking kredytów gotówkowych, czyli bezpłatne zestawienie ofert banków według przyjętych przez klienta kryteriów. Czy warto z niego korzystać?

Dane niezbędne do stworzenia rankingu

Zestawienie kredytów gotówkowych tworzone jest przez specjalnie zaprojektowany system na podstawie kryteriów podanych przez potencjalnego klienta. Baza kilkudziesięciu banków przeszukiwana jest pod kątem podanych informacji, sortując dostępne oferty od najbardziej do najmniej opłacalnych. Wśród informacji, jakie niezbędne są do stworzenia indywidualnego rankingu jest pożądana kwota zaciąganego zobowiązania. Klient uzupełnia również interesujący go okres kredytowania, ilość i wysokość rat, a także cel, jaki chce zrealizować za pomocą otrzymanej gotówki.

W odróżnieniu od pożyczek krótkoterminowych porównywarki kredytów gotówkowych potrzebują również informacji pozwalających na ustalenie zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Tym samym już we wstępnym uzupełnianiu danych w porównywarce należy podać swoje dane osobiste, informacje o pozostałych, spłacanych aktualnie zobowiązaniach, czy problemach z opóźnieniami w spłacie w przeszłości. Dlaczego na długo przed podpisaniem ostatecznej umowy kredytowej trzeba dzielić się wymienionymi informacjami? Wszystko przez skomplikowane procesy weryfikacji klientów przyjęte przez banki. Rzetelna analiza zdolności kredytowej przez porównywarkę pozwoli na lepsze dopasowanie finalnej oferty do oczekiwań klienta.

Czy korzystanie z rankingu kredytów gotówkowych ma sens?

Z pewnością stworzenie indywidualnego rankingu kredytów na bazie podanych przez pożyczkobiorcę kryteriów nie zaszkodzi w podjęciu przez niego decyzji o zaciągnięciu zobowiązania. Tym bardziej, że korzystanie z bazy danych oraz opracowanie zestawienia kredytów najczęściej odbywa się całkowicie bezpłatnie. Służą w tym celu internetowe witryny, które zupełnie niezależnie przystępują do analizy zdolności kredytowej użytkownika oraz przygotowują dla niego zestawienie najlepszych ofert. Z pomocy rankingów najlepiej korzystać na długo przed wybraniem banku. Może się bowiem okazać, że wybrana samodzielnie placówka ma znacznie gorszą ofertę, od banków wskazanych przez ranking, lecz z uwagi na postęp w procesie przyznawania gotówki klientowi trudno będzie go cofnąć. Niewątpliwie każda z osób, która planuje zaciągniecie wieloletniego zobowiązania powinna skorzystać z wszelkich dostępnych narzędzi, które pozwolą jej przygotować się na spłatę kredytu i podjąć w pełni świadomą decyzję. Tym bardziej, że korzystanie z rankingów nie wymaga ponoszenia żadnych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *