Niskooprocentowane pożyczki z UE- program JEREMIE

Każdy początkujący przedsiębiorca staje przed problemem pozyskania środków na rozpoczęcie oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej.  Istnieje kilka możliwości zdobycia funduszy na założenie firmy jedną z nich są niskooprocentowane pożyczki z UE.

Czym są niskooprocentowane pożyczki z UE?

Początkujący przedsiębiorcy mają często problem z pozyskaniem środków na rozwój działalności od banków, które nie chcą udzielać pożyczek osobą, których projekt biznesu wiążę się z dużym ryzykiem. Banki nie udzielają kredytów również tym osobą, które nie posiadają żadnej historii kredytowej. Jednak młodzi przedsiębiorcy mogą szukać pomocy w UE, która wspiera projekty biznesowe nie mające szans na finansowanie z innych źródeł.

Unijny program JEREMIE jest skierowany do mikro- i małych przedsiębiorstw. W ramach tego programu właściciele mikro i małych firm mogą uzyskać niskooprocentowane pożyczki z UE, które na pewno przyczynią się do rozwoju ich przedsiębiorstwa. Wsparcie z programu JEREMIE mogą ubiegać się właściciele firm, które:

 • zatrudniają do 250 osób;
 • posiadają sumę bilansową do 43 mln euro oraz ich obrót roczny wynosi do 50 mln euro;
 • nie posiadających żadnej historii kredytowej;
 • swoją siedzibę mają w województwie, w którym działa program JEREMIE;
 • nie posiadają wystarczających środków do realizacji projektu;
 • nie mających zabezpieczeń o wystarczającej wielkości ;

Pożyczka z UE w ramach programu JEREMIE musi być przeznaczona przede wszystkim na środki trwałe, modernizację oraz informatyzację w danym przedsiębiorstwie.

Pożyczką niskooprocentowaną w ramach tego programu nie można sfinansować:

 

 • zaciągniętych innych kredytów
 • zobowiązań public
 • bieżącej działalności firmy

W ramach unijnego programu JEREMIE umowy zostały podpisane z pośrednikami pożyczkowymi w każdym województwie. Pośrednicy w unijnym programie mają za zadanie określić szansę na spłatę pożyczki  przez przedsiębiorcę oraz realność zamierzeń inwestycyjnych w firmie.

Od 2017 w ramach programu JEREMIE przedsiębiorca może uzyskać pożyczkę:

 • mikropożyczkę, która nie przekracza 100 tyś. zł – okres kredytowania maksymalnie 5 lat
 • rozwojową do 500 tyś. zł- okres kredytowania maksymalnie 7 lat

Jak wygląda udzielanie pożyczki funduszy UE?

Udzielenie niskooprocentowane pożyczki z UE odbywa się w kilku etapach.  Pierwszym z nich jest  otrzymanie pieniędzy z UE przez województwa, które część z otrzymanych środków powinny przeznaczyć na dotacje dla małych przedsiębiorstw. Zwykle jednak w województwach są zakładane fundusze powiernicze, które współpracują z pośrednikami finansowymi. Jeśli właściciel firmy chce skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki z UE to musi udać się do takiego pośrednika finansowego (fundacji, regionalnej agencji czy wyznaczonego banku). Ostatnim etapem jest złożenie przez właściciela firmy stosownych dokumentów na podstawie których otrzyma pożyczkę, którą musi spłacić w czasie określonym w umowie. Zwrócona przez przedsiębiorce pożyczka trafia z powrotem do funduszu i zostaje przeznaczona jako wsparcie dla kolejnych firm.

Niskooprocentowane pożyczki z UE w programie JEREMIE często są jedynym ratunkiem dla mikro i małych firm, które powinny zostać zmodernizowane jednak ich właściciele nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń kredytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *