Pożyczka lub lokata w bankomacie ? Czy to możliwe ?

Od bardzo dawna specjaliści od bankomatów pracują nad tym, aby bankomaty z powodzeniem mogły zastąpić banki. Już niedługo będziemy mogli w bankomacie założyć konto,  lokatę, wziąć kredyt z wypłatą na miejscu czy nawet porozmawiamy z pracownikiem danego banku.

Wypłata oraz wpłata gotówki, sprawdzenie stanu rachunku czy doładowanie naszego telefonu – w największej mierze do takich transakcji klienci w  Polsce wykorzystują bankomaty. Bankomaty potrafią dużo więcej. Rewolucja jest możliwa. W naszym kraju jest coraz więcej  maszyn posiadający ekran dotykowy (5.000 bankomatów na 20.000 wszystkich).

Do bankomatu po lokatę i pożyczkę 

Co może zrobić bankomat w przyszłości? Specjaliści mówią, iż urządzenia będą mogły obsłużyć operacje, których każdy z nas dokonuje z udziałem banku lub poprzez bankowość elektroniczną.

Przy pomocy bankomatu możemy założyć lokatę z wpłaconej do urządzenia gotówki oraz zaciągnąć szybką pożyczkę. Przykładem może być taka sytuacja: klient chce wypłacić z maszyny 2000 zł. Jednak na koncie ma tylko i wyłącznie 400 zł. Wówczas bankomat poinformuje klienta, iż transakcja nie może być zrealizowana poprzez braki środków na koncie. Koniec historii nie musi być smutny.

Operator bankomatu bardzo szybko zasygnalizuje bankowi, iż klient potrzebuje większej kwoty gotówki i być może chciałby wziąć pożyczkę gotówkową. I w tym momencie pieniądze mogą trafić bezpośrednio do ręki klienta. Obecnie banki na bieżąco prześwietlają kondycję swoich klientów oraz bez dodatkowych badań zdolności kredytowej przyznają klientowi kredyt w określonej wysokości.

Oczywiście pożyczka bankomatowa musi spełniać pewne wymagania –  klient na początku musi zobaczyć warunki pożyczki. Drukarki, które są zainstalowane w bankomatach będą mogły wydrukować dokumenty inne niż potwierdzenie wypłaty. Natomiast na dużym ekranie bankomatu klientowi będą wyświetlone informacje w bardzo przyjaznej dla niego formie. W sytuacji kiedy klient zaakceptuje warunki pożyczki to wówczas otrzyma on pieniądze na swoje konto. W tym też momencie będzie mógł je wypłacić z bankomatu.

Lepszą lokatę zaproponuje… bankomat

Bankomat stanie się miejscem w którym banki pozyskają nowych klientów. Przykładowo, ktoś chce przy użyciu wpłatomatu zasilić swoje konto. Wówczas na ekranie pojawi się komunikat z banku, który zaproponuje ulokowanie środków na lepszych warunkach (np. promocyjna lokata).

Następnie na ekranie bankomatu ukaże się draft umowy. Klient będzie mógł palcem podpisać umowę. Bankomat może wydać umowę w formie zminiaturyzowanej. Klient może ją dostać również na majla. Jak widać bankomaty mogą być przedłużeniem banku – stanowią dodatkowe stanowisko obsługi klienta, które znajduje się na ulicy.

Operacja założenia lokaty może być przeprowadzona samodzielnie. Można również prosić o asystę pracownika banku poprzez uruchomienie wideo-czatu. Technologicznie jest to obecnie możliwe. Warto zaznaczyć, iż co czwarty bankomat w naszym kraju posiada ekran dotykowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *