Profil zaufany – po co i gdzie go wyrabiać?

Prowadząc jakikolwiek biznes często zmagamy się z niepotrzebną biurokracją i sprawami administracyjnymi. Dużym ułatwieniem może się okazać załatwianie, przynajmniej części spraw, korzystając z internetu. W ten sposób oszczędzimy sporo czasu na wycieczkach do urzędów i staniu w kolejkach. Aby przenieść część swojej administracji do internetu musimy jednak wyrobić sobie profil zaufany, lub podpis elektroniczny.

Czym jest profil zaufany?

Zaufanym profilem, nazywamy narzędzie, służące identyfikacji korzystającej z niego osoby. W Polsce funkcję profilu zaufanego może spełniać na przykład numer pesel. Podobną rolę do profilu zaufanego ma płatny podpis kwalifikowany. Dzięki korzystaniu z tego rodzaju udogodnień, można zrezygnować z drukowania i podpisywania dokumentów, nie musimy ich także wysyłać pocztą. Wystarczy ich ważność zatwierdzić w internecie korzystając z opisywanego wcześniej narzędzia. Pozwala nam to na dużą oszczędność czasu i pieniędzy.

Jak zakłada się profil zaufany?

Aby zdobyć profil zaufany można skorzystać z dwóch dostępnych możliwości. Pierwszą z nich jest skorzystanie z rządowego konta pz.gov.pl. Po rejestracji na wspomnianej stronie internetowej należy znaleźć punkt potwierdzający, w którym wylegitymujemy się później, by potwierdzić naszą tożsamość. Tego typu placówki można znaleźć nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą. Są to głównie banki oraz urzędy. Osoby korzystające z podpisu elektronicznego nie muszą odwiedzać punktu potwierdzającego. Wystarczy, że autentyczność swoich danych zatwierdzą składając właśnie taki podpis. Drugą możliwością jest założenie profilu za pośrednictwem banku. W tym wariancie jest to jeszcze łatwiejsze, gdyż wystarczy zalogować się w bankowości elektronicznej i tam wystąpić o przyznanie profilu zaufanego. W tym przypadku potwierdzenie tożsamości nie będzie już konieczne, bank zrobi to za nas. Istotnym jest fakt, że wspomniane udogodnienie, jest ważne na trzy lata. Po tym okresie musimy odnowić profil, postępując tak samo jak przy pierwszym jego zakładaniu.

Jak korzysta się z profilu zaufanego?

W przypadku, gdy profil zaufany był wyrobiony za pośrednictwem serwisu bankowego, załatwiając sprawy urzędowe, konieczne jest logowanie się do systemu przez serwis bankowy. Stąd też, po zaznaczeniu na stronie administracji publicznej sprawy, którą chcemy załatwić, musimy następnie przenieść się do bankowego serwisu internetowego, wybierając właściwą ikonę z symbolem banku. Analogicznie należy postąpić po wypełnieniu na stronie rządowej wniosku, który ma zostać podpisany profilem zaufanym.

Nie w każdej sytuacji można skorzystać z profilu zaufanego

Większość spraw urzędowych z powodzeniem załatwimy za pośrednictwem internetu, przy użyciu profilu zaufanego, jednakże są pewne wyjątki. Nie jest możliwe:

– złożenie bądź podpisanie deklaracji podatkowych ( w tej sytuacji korzysta się z innego serwisu )

– dokonanie zmian w KRS ( w przypadku spółki, która nie była zarejestrowana przez internet )

– zamknięcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *