Kredyty gotówkowe na dowolny cel – łatwo je dostać, ale ile dokładnie kosztują?

W świecie idealnych finansów każda pożyczka na 1000 złotych oznaczałaby, że dokładnie tyle należy oddać. W świecie realnych finansów, z jakimi codziennie spotykają się miliardów ludzi, pożyczki na 1000 złotych kończą się zwykle oddaniem o wiele większej kwoty. Na tej samej zasadzie działają kredyty gotówkowe udzielane przez bank. I nie ma się czemu dziwić – żadna instytucja finansowa nie jest organizacją pożytku publicznego i musi na swojej działalności zarabiać. Robi to więc poprzez oprocentowanie, prowizje i marże. Ale to nie koniec wydatków związanych z kredytami.

Cel kredytu gotówkowego – dowolny

Główną zaletą takich usług finansowych jest to, że banku nie interesuje, na co klient wydaje pożyczone pieniądze. W przeciwieństwie do kredytów samochodowych, mieszkaniowych, hipotecznych nie musi wskazywać dokładnego celu przeznaczenia gotówki. Może ją wydać tego samego dnia na co tylko chce, albo wpłacić do banku na konto oszczędnościowe. Dzięki takim elastycznym zasadom kredyty gotówkowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów szukających dodatkowego źródła finansowania na swoje potrzeby. Wśród najczęstszych wydatków wymienia się zakup nowego wyposażenia do domu, zagraniczny wyjazd, kupno sprzętu RTV i AGD albo świąteczne zakupy. Ograniczeniem celu wydawanych pieniędzy jest tylko i wyłącznie wyobraźnia samych kredytobiorców.

Kredyty, ale nic za darmo

Taka elastyczność oraz łatwość z uzyskaniu kredytu mają jednak swoją cenę. Jeśli klient nieuważnie podpisze nieatrakcyjną ofertę – nawet całkiem sporą, bo idącą w setki albo i tysiące złotych. Na koszt kredytowy, a więc łączną sumę, jaką trzeba zwrócić do banku w ratach, składa się bowiem wiele czynników. Oczywiście sam kredyt wraz z oprocentowaniem nominalnym, ale również opłaty dodatkowe, dzięki którym bank zarabia. To prowizja dla kredytodawcy, marże, koszty obsługi bankowej, opłaty administracyjne, dodatkowe ubezpieczenia, polisy a nawet… opłata za wydanie zgody na kredyt. Tak, w niektórych bankach trzeba zapłacić za to, że te zgadzają się udzielić klientowi kredytu.

Tanie oferty kredytów gotówkowych

Jeśli ktoś nie lubi płacić bankowi „za nic”, może skorzystać z rankingów kredytowych jak https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/ i wybrać ofertę, która cechuje się z jednej strony niskimi kosztami, a z drugiej brakiem dodatkowych opłat za wyimaginowane działania banków. To oznacza jednak, że nie zawsze najatrakcyjniejszy kredytem będzie ten, który ma najniższe oprocentowanie lub zero dodatkowych kosztów. Aby mieć pełne spojrzenie na ofertę należy porównać ze sobą jednocześnie wszystkie elementy lub po prostu kwotę całkowitą do spłaty przy założeniu, że kredyt dotyczy tej samej sumy. Współczesny rynek usług bankowych w zakresie kredytów gotówkowych jest na tyle rozbudowany, że porównując zobowiązanie w wysokości 5000 złotych na 24 miesiące można znaleźć oferty o łącznych kosztach od 450 do nawet 1200 złotych! To ogromny zakres, który z marszu pokazuje, na które banki warto zwrócić uwagę, bo zapłaci się tam najmniej, a które omijać szerokim łukiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *