Kiedy płacimy podatek od umowy o pożyczkę, a kiedy nie?

Nasze prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane. Nawet najprostsze rzeczy, najprostsze transakcje i umowy, wiążą się z tym, że trzeba prześledzić skomplikowane zapisy podatkowe, aby mieć pewność, czy od danej umowy trzeba zapłacić podatek, czy może tym razem akurat nie. Czy pożyczki online należy zgłaszać do Urzędu Skarbowego? Jakie pożyczki są opodatkowane? Tego można dowiedzieć się właśnie w tym tekście.

Umowa o pożyczkę a obowiązki podatkowe

Każdy z nas prędzej czy później znajdzie się w sytuacji, gdy przyda się mu nieco więcej pieniędzy. Czy to będzie okazja wykupienia wycieczki wakacyjnej, czy też samochodu, a może po prostu jakiś niespodziewany wydatek. Choć na same wakacje, można w inny sposób zdobyć pieniądze to jednak pożyczka jest formą sprawnego zdobycia pieniędzy.

Znalezienie odpowiedniej oferty pożyczkowej, czy też rozmowa z rodziną lub przyjaciółmi o możliwości pożyczenia pieniędzy, a następnie podpisanie stosownej umowy, to jeszcze nie koniec procesu zdobywania pieniędzy. Zostaje problem związany z ustawą o podatku od czynności cywilno-prawnych.

Pożyczki online należą do bardzo popularnych form pozyskiwania pieniędzy. Czy pożyczki online należy zgłaszać do Urzędu Skarbowego? Czy należy od nich zapłacić podatek? Na szczęście wątpliwości da się rozwiać już po chwili. Ustawa o podatku od czynności cywilno-prawnych mówi o tym, że zawarcie umowy pożyczki wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku, ale obowiązek ten nie dotyczy klientów firm pozabankowych. Najważniejsze jest to, by pamiętać, że obowiązek podatkowy rodzi się, gdy umowa pożyczki zawarta będzie między osobami fizycznymi, czyli między na przykład dwójką znajomych.

Wyjątki w prawie podatkowym

Jak w wielu przypadkach, również przy umowach o pożyczkę znajdzie się kilka wyjątków od obowiązku podatkowego. Stawka podatku przy umowie o pożyczkę wynosi 2% wartości pożyczki, jeśli pożyczka jest mała, to raczej kwota ta nie zaboli, jednak już sankcja, w przypadku niedokonania zapłaty, wynosi aż 20% wartości pożyczki, co przy większych kwotach, może sprawić problemy z płynnością finansową. Kiedy więc umowę należy zgłosić i zapłacić podatek, a kiedy nie? Najlepiej jest poznać wyjątki, a są nimi:

Umowa o pożyczkę zawarta między osobami z pierwszej grupy podatkowej, czyli z małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, zięciem, synową, rodzeństwem, ojczymem, macochą i teściami.

  • Do kwoty 9 637 obowiązek podatkowy nie obowiązuje, dotyczy to jednak wszystkich zobowiązań z ostatnich 5 lat.
  • Powyżej kwoty 9 637 nadal można być zwolnionym od podatku, jednak tylko w przypadku umowy z konkretnymi osobami z pierwszej grupy podatkowej, a mianowicie z małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem i macochą.

A co w przypadku osób spoza pierwszej grupy podatkowej, czyli na przykład dalszą rodziną, czy znajomymi?

  • Do 5 000 zł w przypadku pożyczki od jednej osoby bądź do 25 000 zł od kilku osób, oczywiście, odnosi się to do zobowiązań z ostatnich 3 lat.
  • Zwolnienie istnieje również przy pożyczkach z funduszu socjalnego zakładu pracy.

Poznania prawa podatkowego od umów o pożyczkę, jest naprawdę przydatne i może uchronić od niepotrzebnych sankcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *