Konto firmowe – co to?

Konto firmowe to rachunek bieżący dedykowany dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i dla spółek prawa handlowego (np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością). Konto firmowe jest stosowane do aktualnej obsługi gospodarczej połączonej z zarządzaną działalnością np. do płacenia opłat ZUS, należności skarbowych lub robienia rozliczeń z klientami.

Konto firmowe w banku – czy jest potrzebne?

Odpowiedź brzmi: we współzależności od formy prawnej wykonywanej działalności. Nie zawsze jest obowiązkowe, lecz należałoby je mieć. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to nasze prawo zmusza Cię do korzystania z rachunku bankowego, jaki będzie służył do zarządzania należności z urzędem skarbowym oraz ZUS-em, natomiast również z pozostałymi inwestorami. Należałoby właśnie na tenże temat poczytać więcej tutaj.

Opłata podatków do Urzędu Skarbowego

Jednym spośród najistotniejszych aspektów, do którego zastosujesz rachunek bankowy jest nieodzowność robienia stałych przelewów do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, gdy zdarzy się sytuacja, w jakiej nadpłacisz podatek, Urząd Skarbowy zwróci Ci kapitały przelewem, na rachunek bankowy. Sytuacja przedstawia się identycznie, gdy idzie o płacenie opłat ZUS. Inwestorzy mają przymus korzystać z bankowych dokumentów płatniczych wedle ustawowo ustalonych wzorów.

Zalety konta firmowego

Podstawową korzyścią założenia osobnego firmowego rachunku bankowego jest oddzielenie transakcji prywatnych od połączonych z prowadzoną działalnością. Po pierwsze pomaga to w prowadzeniu rachunkowości, zwłaszcza, kiedy inwestor otrzymuje dochód także z odmiennego źródła. Po drugie, w wypadku kontroli skarbowej, urzędnicy mają wtedy wgląd jedynie w transakcje na rachunku bankowym podanym w CEIDG, co może pomóc zaoszczędzić nerwów (wgląd we własne operacje mógłby wykazać się kłopotliwy, np. w sytuacji, kiedy osoba pobiera kapitały od rodziny).

Prowadzenie konta firmowego jest również dużym plusem dla inwestora w czasie starania się o kredyt firmowy. Należy pamiętać, iż w większości banków do wzięcia kredytu wymagane jest przedstawienie wyciągów z konta firmowego. Istotne, żeby były to tylko transakcje połączone z wykonywaną działalnością gospodarczą oraz nie zawierały historii swoich indywidualnych wydatków. Należałoby także pamiętać, iż posiadanie jednego rachunku do obliczeń prywatnych oraz służbowych może być skomplikowane, np. w wypadku kontroli skarbowej. Wtedy, urzędnicy mają wgląd zarówno w transakcje firmowe jak również prywatne.

Jak założyć konto firmowe?

Założyć konto firmowe można teraz nie wychodząc z domu (bądź siedziby spółki) – za pośrednictwem Internetu. Nim jednakże przejdziemy to otwarcia konta, należy je wcześniej dobrać – zdecydować, w jakim banku będziemy zakładać rachunek dla swej spółki. Przede wszystkim ustalmy jakie są nasze priorytety – czego oczekujemy od własnego konta. Oczywiście można to zrobić kontrolując oraz zestawiając oferty kont firmowych w wielu bankach, jednakże indywidualne przeszukanie takiej ilości danych jest niezwykle uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *